Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Eastern States Indoor Championships
March 1st 2023 216 Fort Washington Avenue, High School (Reserved Seats Here, 10032, United States
Report
Block
51 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Records
Info/Results
News
Write News
RSS Feed
Folders
2002 - (1 articles)
2011 - (1 articles)
2012 - (1 articles)
2013 - (3 articles)
2014 - (5 articles)
2015 - (6 articles)
2016 - (8 articles)
2017 - (7 articles)
2018 - (6 articles)
2019 - (5 articles)
2020 - (3 articles)
2022 - (4 articles)
2023 - (3 articles)
2024 - (2 articles)
Featured
0
Misc News
6
All
6
Recap: 2015 Eastern States Indoor Championships
Mar 4th 2015, 10:07am
Eastern States includes standout performances by Sydney McLaughlin - DyeStat
Mar 4th 2015, 6:02am
2015 Results - Eastern States Indoor Championships
Mar 4th 2015, 3:40am
2015 Results - Eastern States Indoor Championships
Mar 4th 2015, 3:40am
3/3/15 - Eastern States Indoor Championships Live Webcast Info
Mar 3rd 2015, 5:43pm
2015 Results - Eastern States Indoor Championships
Feb 23rd 2015, 4:30pm
Search
2015 Results - Eastern States Indoor Championships
Published by
Armory Track News
Mar 4th 2015, 3:40am
Comments
Eastern States Indoor Championships
- Mar 3, 2015
The Armory, 216 Fort Washington Avenue, New York, NY, US, 10032
« Filter Results by Team: »
Abraham Clark
Allentown
Archbishop Molloy
Archbishop Stepinac
Averill Park Central
Bay Shore
BENEDICTINE ACADEMY
Benjamin Banneker Academy
Benjamin Cardozo
Bergen Catholic
Bernards
Bethlehem Central
Blair Academy
Boys & Girls
Brick Memorial
Brooklyn Technical
Burnt Hills-Ballston Lake
Camden Co Tech Pennsauken
Cardinal Hayes
Cardinal Spellman
CBA-Albany
Central Newark
Chatham
Christ The King
Christian Brothers Acad
Cinnaminson
Clara Barton
Clearview Regional
Collegiate
Colonie Central
Columbia
Columbia
Commack Dist
Comsewogue
Convent of the Sacred Heart
Cresskill
Cumberland
Curtis
Darien
Deep Run
Delbarton
Delsea
Deptford Township
East Orange Campus
Eastern Senior
Egg Harbor Township
Elizabeth
Fair Lawn
Fordham Prep
Francis Lewis
Freehold Boro
Freehold Township
Germantown Friends School
Gonzaga College
Great Neck South
Greenwich
Hackensack
Haddon Township
Haddonfield Memorial
Half Hollow Hills West
Hasbrouck Heights
HAWTHORNE
Hempstead
Highland Regional
Holmdel
Holy Spirit
Hope
Hudson Catholic
Hunter College High School
Hunterdon Central
Immaculate Heart
Indian Hills
Iona Preparatory
Island Trees
Jackson Liberty
Jackson Memorial
Jamaica
James E Hillhouse
John F Kennedy (Iselin)
John F Kennedy (Paterson)
John P Stevens
Jonathan Dayton
Kellenberg
Kent Place
Kingsway Regional
Lasalle Institut
Linden
Livingston
Loyola Blakefield
Lynbrook
Madison-Boro
Mahwah
Manchester Township
Marlboro
Mary Louis Academy
Massapequa
Matawan Regional
McDonogh
McNair Academic
Medgar Evers College Prep
Millville Senior
Monmouth Regional
Monroe-Woodbury
Monsignor Donovan
Monsignor Farrell
Montclair
Mt Saint Dominic
Mt Saint Michael
Mt Vernon
Neptune
New Rochelle
Newton
Nightingale-Bamford
NORTH ARLINGTON
North Hunterdon
North Kingstown
North Warren Reg
Northern Highlands
Northern Valley-Demarest
Northern Valley-Old Tappan
Notre Dame
Notre Dame Academy
Oak Knoll
Ocean City
Old Bridge
Paramus Catholic
Pascack Hills
Pascack Valley
Paul Robeson for Bus & Tech
Peddie
Phillips Exeter
Pingry
Piscataway
Pleasantville
Point Pleasant Boro
Pope John XXIII
Princeton
Prospect Heights
Queen Of Peace
Rahway
Ramapo
Ramsey
Randolph
Raritan
Ridge
Ridgewood
River Dell Regional
Riverhead
Robbinsville
Roselle Catholic
Roxbury
Rumson-Fair Haven Regional
Rye
Sayreville War Memorial
Scarsdale Senior
Scotch Plains-Fanwood
Secaucus
Seton Hall Prep
Shaker
Shawnee
Shore Regional
Shoreham-Wading River
Spence
St Anthony's
St Dominic Acad
St John The Baptist
St John Vianney
St Joseph Hill
St Joseph's by the Sea
St Lawrence
St. Benedict's
St. Christopher's
Sterling
Summit
Syosset
Tappan Zee
Teaneck
Tenafly
The Lawrenceville School
The Queens HS of Teaching
Timber Creek
Toms River East
Toms River North
Trenton Central
Trinity School
Union
Union Catholic Reg
Uniondale
University Charter Academy
Ursuline School
Verona
Voorhees
Warwick Valley
Wayne Hills
Weequahic
West Morris Central
West Morris Mendham
West Orange
West Windsor-Plainsboro North
West Windsor-Plainsboro South
Westhill
Westwood Regional Sr
Williamstown
Wilton
Windham
Winslow Township
Woodbridge
Worcester Vo Tech
World Commun
Xavier
|
55m
|
200m
|
400m
|
800m
|
Mile
|
2 Mile
|
55m Hurdles
|
4x200m Relay
|
4x400m Relay
|
4x800m Relay
|
Distance Medley
|
Shot Put
|
High Jump
|
Long Jump
|
Triple Jump
|
Pole Vault
Mens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gavigan, Luke
Tappan Zee
1:54.12
2
2
Rowe, Kenny
Loyola Blakefiel
1:55.56
2
3
Kamph, Matt
Notre Dame
1:56.10
2
4
Brown, Spencer
Wilton
1:56.37
2
5
Joseph, Kareem
Clara Barton
1:57.08
2
6
Natoli, Matt
Matawan Regional
1:57.34
2
7
Loadholt, Jared
Columbia
1:57.72
2
8
Mordkovich, Ron
Fair Lawn
1:58.78
2
9
Wey, Nicholas
The Lawrencevill
1:59.55
1
10
Cabral, Bryan
Linden
1:59.69
1
11
DARIUS, CADELL
Roselle Catholic
1:59.79
1
12
John, Aaron
John P Stevens
1:59.94
2
13
Hammontree, Holden
Phillips Exeter
2:00.15
2
14
Perdomo-Saez, Alvaro
Pleasantville
2:00.30
1
15
Mazzella, Kevin
Shore Regional
2:00.55
1
16
Hughes, Conor
Fordham Prep
2:00.94
1
17
Cawley, Joseph
Raritan
2:01.03
2
18
Vinton, Dan
Loyola Blakefiel
2:01.40
1
19
Connors, Ian
North Kingstown
2:02.59
1
20
Kerin, Jack
Indian Hills
2:04.59
1
21
Culbreath, Noah
Kingsway Regiona
2:04.78
2
22
Branch, Shareek
Gonzaga College
2:06.68
1
23
Rivera, Nicholas
Camden Co Tech P
2:19.94
1
Womens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gallagher, Emma
Benjamin Cardozo
2:13.90
2
2
Jurew, Anna
Nightingale-Bamf
2:14.25
2
3
Ashley, Julia
Verona
2:14.58
2
4
Lewin, Deidre
Kellenberg
2:17.82
2
5
Anderson, Leah
Cardinal Spellma
2:21.94
1
6
Stanford, Destiny
Kingsway Regiona
2:22.28
1
7
Sujak, Samira
Tenafly
2:22.48
2
8
Rudin, Sydney
Bernards
2:22.61
2
9
Gasser, Brittany
Woodbridge
2:22.89
1
10
Poss, Caitlyn
Freehold Townshi
2:23.10
2
11
Means, Shalah
Benjamin Cardozo
2:23.12
1
12
Metzheiser, Paige
Princeton
2:23.13
2
13
Keller, Abby
Pope John XXIII
2:23.89
2
14
Coogan, Margaret
Phillips Exeter
2:24.18
1
15
Aubano, Marissa
2:25.26
1
16
Randolph, Olivia
Teaneck
2:26.83
2
17
Wright, Abbi
Bethlehem Centra
2:27.27
1
18
Cleary, Kelly
Ridgewood
2:27.99
1
19
Kirkpatrick, Shaniqua
Benjamin Cardozo
2:29.71
2
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#armory
#armory-track
#big-apple
#eastern-states
More news
2015 Results - Eastern States Indoor Championships
3/3/15 - Eastern States Indoor Championships Live Webcast Info
0 shares:
Eastern States Indoor Championships
,
Abraham Clark High Track & Field and Cross Country - Roselle, New Jersey
,
Allentown High Track & Field and Cross Country - Allentown, New Jersey
,
Archbishop Molloy High School Track & Field and Cross Country - Briarwood, New York
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Eastern States Indoor Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2024
1
112
2
415
2023
1
141
3
343
2022
1
113
4
225
2020
1
133
3
263
2019
1
141
5
242
2018
1
153
6
230
2017
1
144
7
227
2016
1
151
8
172
2015
3
7
6
567
2014
1
111
5
1
2013
1
1
3
56
2012
1
3
1
2011
1
1
2002
1
24
1
Show 11 more
Hashtags
#armory
#armory-track
#big-apple
#eastern-states
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!